S notnou dávkou pravdy se říká, že internet hýbe světem. V dnešní době však můžeme každý doma sledovat i přesný opak tohoto rčení. Ve světle událostí jsme čím dál více zavřeni doma; zábava i práce se ve velkém měřítku omezila na digitální prostředí, ale ?staré routery zůstávají?.
Jako poskytovatel internetového připojení na Vyškovsku každý den z první ruky sledujeme, jak razantně se zvýšila zátěž na IT infrastrukturní systémy. COVID-19 jednoduše změnil způsob, jak internet využíváme. Rapidně se zvýšily požadavky na šířku pásma pro každou domácnost s více členy a kromě toho se internet využívá mnohem více i v rámci jedné osoby.
Zvýšená ?spotřeba? využívání internetu si však vybírá svoji daň, a to především tam, kde domácnosti na zvýšenou spotřebu doposud nezareagovaly posílením vlastních kapacit. V tomto článku si vysvětlíme, proč můžete mít subjektivně i objektivně horší připojení k internetu, ačkoliv se z vašeho pohledu možná nic nezměnilo.
Více současně připojených zařízení při zachování technologie a tarifu
Dlouhá léta vám současný tarif stačil a najednou vám přijde internet nějaký pomalý či nestabilní? Za prvé je třeba spočítat si, zda v domácnosti nemáte najednou připojeno více zařízení ve stejnou dobu. Každé další připojené zařízení znamená vyšší zatížení vašeho domácího síťového prostředí (tedy například čerpání kapacity Wi-Fi kanálů, routeru a jeho umístění v domácnosti), ale také zatížení linky, kterou máte k dispozici. To platí u všech poskytovatelů internetového připojení. Pokud najednou v rodině internet naráz čerpá více lidí, je na místě v zájmu zachování kvality služeb zvážit modernizaci domácí sítě a adekvátní navýšení tarifu.
Jak na to?
- Porozhlédněte se po moderním Wi-Fi routeru či kabelovém řešení;
- Zvažte vylepšení vašeho přípojného bodu;
- Zvyšte tarif, aby stačil vašim novým potřebám.
Každá aplikace připojená k internetu čerpá kapacity
S tím, jak čím dál více používáme naše digitální nástroje, se zvyšují požadavky na spojení do internetu. Každá aplikace s připojením k internetu si může část vaší linky rezervovat. Každý další stream videa se razantně promítá v čerpání šířky vaší linky. Ať už jde o webový prohlížeč nebo software pro stahování souborů, jedná se o opravdu hladové programy. Při běžném provozu počítače můžete mít do internetu otevřených až stovky současně běžících spojení. To se samozřejmě negativně projeví v kvalitě připojení. Někdy je potřeba si podobné věci pohlídat a případně pozavírat programy, které nejsou nutně potřeba.
Kupříkladu dříve se běžně poslouchala hudba ve formě stažených souborů. Dnes nám v počítači běží na pozadí Spotify nebo ještě hůře YouTube a my si tak čerpáme kapacitu internetové linky téměř bez uvědomění.
Jak na to?
- Nastavte si ve vašem routeru QoS priority;
- Zvažte, zda nemáte zapnuto zbytečně moc aplikací využívajících internet;
- Posilte svoji domácí síť.
Sdílení internetových linek a vytěžování páteřních spojů
Ne každý má to štěstí, aby byl připojen k internetu za pomoci zázraku moderní doby – optického kabelu, který dokáže rychlostí světla přenášet neskutečné množství dat. A tak se musíme ?spokojit? s bezdrátovými spoji. Čím dál vyšší frekvence sice umožňují vyšší rychlosti internetu, ovšem mnohdy za cenu snížení stability, neboť vyšší frekvence jsou náchylnější k překážkám, vč. atmosferických vlivů. Představme si nyní situaci, kdy jindy běžně dostačující páteřní spoj ve vesnici dostává neuvěřitelně zabrat, neboť lidé nemohou opustit domovy a jindy dostačující spoj se stává přetíženým. Jako poskytovatel internetu na Vyškovsku chceme říci, že naším zájmem je poskytovat internet nejen kvalitně, ale také za adekvátní ceny. Zvýšené požadavky si žádají vyšší investice a tím pádem i zvýšení cen. Vylepšování páteřních spojů a dalších kapacit přitom stojí miliony korun, přičemž ceny internetového připojení zůstávají stabilní. Pokud se vám nárazově snížila kvalita připojení, s velkou pravděpodobností to bůde způsobeno zvýšeným čerpáním služeb ze strany vašich sousedů a celou situaci je vhodné řešit komunitně – domluvit se a oslovit vašeho poskytovatele internetu, zda by bylo možné domluvit se na posílení páteřního spoje a přípojných bodů ve vaší lokalitě.
Jak na to?
- Kontaktujte svého poskytovatele internetu a zeptejte se na kapacity ve vaší lokalitě;
- Nesdílejte internet se sousedy, nechte si linku pro sebe;
- Chování ostatních lidí na síti neovlivníte, oni však mohou ovlivnit vás. Pokud potřebujete internet k práci, zajistěte si záložní spoj, pokud by došlo k přehlcení stávajícího;
Přetěžování internetových služeb, zejména herních serverů
Seká se vám hra? Rozčilujete se nad ?lagy?? Máme pro vás špatnou zprávu, závada nemusí být na vašem zařízení ani na tzv. poslední míli, kterou poskytujeme pro vaši konektivitu k internetu. Především herní servery zažívají opravdu horké chvilky a pomyslné cesty k nim již nestačí, přenosy dat se zpomalují stejně jako při dopravní zácpě, kterou může vyřešit pouze stavba dalších informačních dálnic. Představte si, že vaše herní data tečou přes půl světa spolu s daty mnoha ostatních hráčů. Sami můžete mít našlapaný počítač a optický kabel do internetu za dveřmi, a přesto se vaše hra může sekat.
Jak na to?
- Prosím berte na vědomí, že hry jsou velmi náročné. Bezdrátové spojení není ideální způsob konektivity pro vrcholové hráče a zvýšení odezvy ovlivňuje mnoho faktorů. I vaše chování na internetu ovlivňuje ostatní účastníky sítě. To však platí i o optice.
- Špičky neexistují pouze v dopravě, ale také na internetu. Zdržíte se nejen vy v obchodě či v koloně, ale také se mohou zdržet data na cestě k vám.
- Než zapnete online hru náročnou na realtime akce (zejména střílečky), vypněte všechny ostatní programy čerpající data. V routeru si nastavte QoS prioritu pro hry.
Mohlo by vás zajímat, jaký internet je nejlepší pro hraní her.
Věděli jste, že:
Nově budovaný 6,600 km dlouhý datový kabel Dunant společnosti Google, který má navýšit přenosovou kapacitu napříč USA a Evropou o kapacitu 250 Tb/s, přišel investory na šest a půl miliardy korun? Do takového kabelu by se průměrná 25mb/s linka vlezla hned 10-milionkrát. Přijde vám to hodně? Jen v Německu je 80 milionů uživatelů internetu. Nepočítáme přitom náklady na zařízení na obou koncích tohoto kabelu. V menším měřítku řešíme obdobné výzvy i na Vyškovsku.
Co je to síťová neutralita a proč dnes hraje prim?
Opravdu velkým tématem posledních let, především pak kvůli streamovacím službám typu Netflix, který díky COVID-19 zažívá žně, je tzv. síťová neutralita. Síťová nebo také internetová neutralita je princip rovnoprávnosti přenášených dat po internetu. Zabraňuje poskytovatelům internetu zvýhodňování nebo naopak zpomalování či blokování přístupu na vybrané internetové stránky nebo k vybranému obsahu.
Pravidla síťové neutrality se dříve ?upravovala? například formou omezení ?FUP? – Fair User Policy. Tedy například – pokud váš soused stahuje od rána do večera ohromná množství dat pomocí Torrent sítě, bylo dříve takové chování v rámci obchodních podmínek poskytovatelů internetu penalizováno snížením kapacity linky. Druhá strana mince však může namítnout – platím si internet, proč mě omezujete?
Naším cílem je poskytovat kvalitní internet na Vyškovsku, respektujeme síťovou neutralitu. Pokud chcete alespoň v rámci vaší domácnosti nastavit pravidla – tedy například že hry nejsou důležitější než práce, pak se nabízí celkem snadná pomoc – moderní routery umožňují definovat tzv. ?Quality of Service?. Jedná se o nastavení důležitosti konkrétních aplikací.
Hledáte řešení, jak využívat svůj internet na plno? Chcete poradit, jaký internet pro vás bude nejlepší? Neváhejte nás kontaktovat.