Kam umístit Wi-Fi router

Štítky: , , , ,
Rubriky: Tipy

Bez stabilního a rychlého internetu si dnes život prakticky neumíme představit. Nekonečná síť webových stránek nám nabízí prakticky neomezenou škálu činností od čtení nejnovějších zpráv přes poslech hudby a sledování filmů až po pomoc s plněním pracovních a studijních povinností. Rychlý internet v celém domě chce asi každý. Mezi nejoblíbenější řešení majitelů rodinných domů patří pohodlné bezdrátové připojení prostřednictvím Wi-Fi. Proto následující text věnujeme odpovědi na otázku, jak správně umístit router a tím výrazně zlepšit signál Wi-Fi.

Vždy uprostřed 

Zdá se vám, že signál je příliš slabý již několik metrů od routeru? Řešíte, proč se neustále internet seká? Zdá se vám, že nejsou signálem adekvátně pokryty všechny strany? Možná jste onu kouzelnou krabičku jen chybně umístili. Jednoduché pravidlo velí, že router se musí nacházet vždy uprostřed prostoru, který chcete signálem pokrýt. Jedině tak zajistíte adekvátní šíření signálu do všech směrů. Umístěním zařízení někde v rohu místnosti jednoduše nevyužijete celý jeho potenciál. Router se také snažte položit do vyvýšeného prostoru minimálně ve výšce očí. Zkrátka tak, aby pravidlo ?uprostřed? bylo splněno do puntíku.

Co když ovšem potřebujete zajistit signál hned několika poschodím najednou? I v tomto případě se snažte nalézt cestu, jak router přiblížit co nejvíce středu daného prostoru. Varianta spočívá v přichycení ke stropu či umístění na podlaze horního patra. Zvolíte-li jiné řešení, bude signál omezen pouze do jedné úrovně a vám nezbude než dokoupit druhou krabičku.

Pozor na rušení a překážky

Máte doma spoustu elektroniky, která ke svému provozu vyžaduje rádiový či jiný signál? Buďte připraveni na rušení a hledejte místo, kde jich není tolik. Router se snažte umístit v dostatečné vzdálenosti od ostatních spotřebičů. Krajně nevhodné, ale bohužel velmi časté, je řešení v podobě routeru umístěného za televizorem. Jednak bude rušen, jednak nevyužije maximálně svůj potenciál.

Nejsilnější rušivá magnetická pole vydávají elektrické rozvodné sítě, spotřebiče emitující signál všeho druhu a mikrovlnné trouby. Hlavně u posledních jmenovaných lze hovořit o tak silném rušení, že v mnohých případech dokonce připojení k internetu zcela zamezí.

Bydlíte ve starším domě s tlustými zdmi? Máte doma rozměrné akvárko? Nedáte dopustit na nejrůznější kovové dekorace? Ve všech těchto případech věnujte adekvátnímu umístění routeru o to výraznější pozornost. Obecně kvalitu signálu negativně ovlivňuje jakákoliv překážka mezi Wi-Fi routerem a koncovým přijímačem. O kovu, masivních zdech a vodě to potom platí ještě mnohem výrazněji. Pokud vám dispozice prostoru žádné ideální řešení neumožňují, snažte se router postavit tak, aby nebyl v bezprostřední blízkosti těchto překážek. Jestliže si však nové hnízdo teprve budujete a chcete, aby vše fungovalo, jak má, zkuste se řídit podle několika základních pravidel

Namířit antény všemi směry

Valná většina moderních routerů je vybavena větším množstvím antén. Na rozdíl od běžně tradovaných mýtů, ale jejich úkol nespočívá ve zvýšení rozsahu pokrytí signálem. Pomáhají ?pouze? zesílit jeho intenzitu. Zdá se vám, že tedy nejsou zrovna významné? Právě naopak, u routerů bez antén kvalita signálu dramaticky klesá s každým centimetrem vzdálenosti.

Obecně se setkáte se třemi základními druhy antén podle směrovosti:

  • Všesměrová ? přijímá a vysílá signál ve všech směrech
  • Sektorová ? přijímá a vysílá signál v omezeném, ale poměrně výrazném prostoru
  • Úzce směrová ? přijímá a vysílá signál pouze v úzce vymezeném prostoru

U routerů se nejčastěji uplatňují všesměrové antény umožňující signál vysílat do všech stran. Ověřte si však, zda jsou dostatečně účinné. Signál antény nesmí nikdy směřovat svisle nahoru, ale do stran, aby antény napomáhaly efektivnímu zesílení vln.

Valná většina modelů na trhu je vybavena dvěma či třemi anténami, prémiové kousky jsou však osazeny třeba i šesticí. Nemusíte u nich vůbec přemýšlet nad směry natáčení a nastavíte je jednoduše tak, aby byl zesílený signál šířen všemi směry.

Nebojte se doplňující technologie

Stále se vám ani přes všechna naše doporučení nedaří zlepšit Wi-Fi signál? Nebojte se vyzkoušet podpůrná řešení. Jedno z nich spočívá v praktické moderní aplikaci, která neustále monitoruje sílu signálu a umožňuje plynule sledovat jeho proměny při změnách umístění routeru. Díky tomu snadno naleznete místo, kde router dosahuje nejlepších výsledků.

Majitelé členitých prostorů či starších nemovitostí se asi nevyhnou dokoupení zesilovače signálu nebo rovnou druhého routeru. U zesilovačů rovněž myslete na jejich vhodné umístění. Ideálně by se měly nacházet v místě, kde je ještě signál dostatečně silný. Pomohou jej duplikovat a rozšířit pokrytí podobně jako mateřský router. A pokud ani tato opatření nestačí? Vyzkoušejte novátorské řešení v podobě MESH sítí, které se postarají téměř o všechno. Zakoupit MESH zařízení však musíte sami.