Už jste někdy uvažovali nad tím, jak vlastně pokrýt Wi-Fi signálem celý svůj pozemek? Jak si zařídit rychlý internet po celém domě?
Nabízeli vám všemožné opakovače signálu a antény všeho druhu? Jistě, proč by také ne, když to nešlo jinak. Pokud však máte pod čepicí a porozhlédnete se po moderních možnostech, dříve či později narazíte na slovní spojení MESH síť.
Co je to MESH síť?
MESH je označení síťové topologie, tedy uspořádání zařízení v síti. V současné době existuje různých topologií celá řada. Některé svým uspořádáním připomínají strom, jiné zase hvězdu. MESH se však v jednom diametrálně liší. Jedná se totiž o uspořádání sobě rovných síťových prvků, které společně utvářejí vzájemně propojenou síť podle aktuálních podmínek. MESH síť samostatně rozhoduje o tom, přes jaká zařízení data potečou a vybírá automaticky tu nejlepší možnou cestu.
Z laického pohledu tedy může připomínat neuronovou síť v mozku, která používá aktuálně nejsilnější vazby. Tohoto přístupu se využívá nejen pro šíření Wi-Fi signálu, ale také například pro velké peer-to-peer komunikační sítě v mobilních telefonech, které často slouží například při živelných katastrofách. V momentě, kdy běžná infrastruktura přestává fungovat, nastupují právě MESH sítě jako GoTenna.
- MESH síť se chová jako jedna síť s větším počtem přístupových bodů(AP)
- MESH síť umožňuje plynulý přechod z jednoho AP na druhé AP
- MESH síť upravuje parametry sítě dle vlastního vytížení
- MESH síť dokáže sdílet přístup k vnějším sítím (WAN) z různých zdrojů
- MESH síť je méně ohrožena selháním jednoho i více bodů v síti
Kam se MESH síť hodí?
- Domácí sítě
- Podnikové sítě
- Outdoor sítě
Kdy se MESH vyplatí?
MESH sítě, nebo také ?ad-hoc bezdrátové sítě?, se vyplatí především tehdy, pokud chcete zvýšit spolehlivost své sítě nebo pokud se síťová zařízení pohybují v prostoru. Díky poměrně snadné správě se rovněž jedná o dobrou volbu v případech, kdy chcete pokrýt kvalitním signálem celý dům a pozemek a nemáte chuť řešit síťovou topologii a směrování antén. K dokrytí signálu totiž stačí přidat další jednotku (MESH node) a máte vystaráno. Síť tento prvek sama integruje a využije jej k posílení kvality signálu a přenosové rychlosti.
Jaké MESH řešení vybrat?
Na trhu dnes již naleznete poměrně pestrou nabídku síťových prvků podporujících MESH.
- Open-mesh (Cloudtrax) ? dříve skvělé řešení. Po zakoupení společností Datto se již pro domácí využití nevyplatí.
- Asus Lyra
- Linksys Velop
- Google Wifi
- Synology Mesh Router
- Tenda MW3
- Strong Wi-Fi Mesh Home
- Samsung SmartThings Wifi
- TP-Link Deco M5, DECO P7 nebo DECO M9+
- Ubiquity UniFi Mesh ? profesionální řešení pro komerční využití
Jak s MESH sítí začít?
Pro domácí použití doporučujeme jednoduše zakoupit krabicové řešení určené pro běžné koncové spotřebitele, tedy například výše TP-Link, Google Wifi nebo řešení Ubiquity.
Pokud se rozhodnete připojit se k internetu s AC Vyškov, naši technici vám rádi pomohou MESH síť zprovoznit.
V případě využití v podnikových sítích nebo pro zasíťování větších oblastí vám rádi poskytneme své zkušenosti v oblasti správy síťových technologií. Stačí nás kontaktovat.