V článku o měření rychlosti internetu se mimo jiné můžete dozvědět, že rychlost a další parametry internetového připojení se garantují pouze do přípojného bodu. Veškerá měření probíhají za pomoci adekvátního zařízení a dle předem stanovených pravidel. Nespokojenost s rychlostí, odezvou a stabilitou internetu často vzniká až za bodem doručení služby. Špatnou kvalitu připojení přitom může způsobovat mnoho faktorů. Pojďme si některé z nich představit. V tomto článku se dozvíte, jak si doma zařídit rychlý internet. A když se říká doma, tak opravdu všude, kde připojení k internetu oceníte. Tedy i tam, kam i král chodí sám a pěšky.
Router – Access Point
Hned prvním a jedním z nejdůležitějších prvků lokální sítě (LAN) je přístupový bod. Jedná se o krabičku, kterou zpravidla připojujete ke kabelu od poskytovatele internetu. Na trhu je nepřeberné množství routerů s mnoha rozličnými parametry. Router je vybaven přípojkou k internetu (WAN) a několika sloty pro připojení zařízení do lokální sítě (LAN). Deklarovaná rychlost WAN přípojky by měla v dnešní době dosahovat 1Gbps.
WiFi router
Absolutní většina přístupových bodů dnes disponuje i WiFi čipem s integrovanými nebo externími anténami. Staré, avšak stále velmi hojně využívané WiFi routery používají již nevyhovující verze WiFi standardu IEEE 802.11 běžící na teoretických rychlostech 54Mbps, kterých však dosahují pouze v laboratorních podmínkách. Dnes je běžným standardem zařízení podporující frekvenci 2,4 Ghz. Na trhu lze sehnat i domácí routery běžící na frekvenci 60Ghz (IEEE 802.11ad), počet koncových zařízení, které tento protokol podporují, je však dosti omezený a proto vám bude bohatě stačit WiFi router 802.11 b/g/n/ac.
Našim klientům doporučujeme osvědčený router TP-LINK TL-WR940N, který si mohou objednat spolu s připojením nebo nás kontaktovat a my nový router rádi připojíme.
WiFi – přesycenost a fyzikální omezení
WiFi je rádiová frekvence a jako taková podléhá rušení. Může se jednat o rušení způsobené fyzikálními překážkami nebo rušení způsobené jinými WiFi signály.
zdroj: WikiMedia Commons
Stejně jako je tomu u rádia, i zde má každý WiFi router nastavenu konkrétní frekvenci v rozsahu 22 MHz. Pokud má soused WiFi nastavenu na stejný nebo překrývající se kanál, máte problém. Vzhledem k omezenému počtu volných kanálů je toto na obtíž především v bytových domech. Uživatelé v domnění, že si zlepší WiFi signál, zvyšují vyzařovací výkon na maximum a využívají příliš silné antény. Tím však zasahují do pásem ostatních sousedů a nastává dominový efekt. Zarušení je nakonec tak vysoké, že je WiFi signál nespolehlivý.
Řešení WiFi zarušení
- Proveďte analýzu WiFi signálů a zkuste najít nejméně využívaný kanál
- Zvažte po obvodech bytu nátěr se speciální odstiňovací složkou
- Domluvte se sousedy správné nastavení WiFi kanálů a omezení výkonu
- Porozhlédněte se po routeru s MIMO anténami
- Když můžete, využijte kabel
- Ve srovnání s WiFi nedochází u kabelů k takovému rušení a překážky typu zeď se jednou a provždy řeší vrtačkou. Kvalitní zastíněný kabel a 1Gbps síťová karta uspokojí i ty nejnáročnější uživatele, ať už jde o vášnivé hráče online her, pracující nebo konzumenty IPTV jako například Kuki TV či Netflix.
- Existuje šance, že vaši sousedé mají všichni 2.4Ghz router. V tom případě by vám mohl pomoci router podporující 5Ghz. Je však nutné, aby tuto frekvenci podporovala i koncová zařízení.
- Pevný počítač připojte kabelem. Každé takové zařízení snižuje zarušení.
- Zvažte Powerline adaptér – internet přes rozvody elektřiny (do 230V zásuvky)
Dobrý internet na zahradě
Máte zahradu, ale internet na ní stojí za starou Belu? Není nic jednoduššího, než požádat Vašeho správce internetu AC Vyškov o radu. Rádi vám pomůžeme s výběrem správného zařízení (repeater, směrová anténa, externí Access Point) a instalací tak, abyste si u ohně na konci zahrady mohli pustit oblíbenou písničku nebo pod stromem mohli komfortně pracovat.
Dokrývání slepých míst
Vždy se mohou vyskytnout slepá místa, kde je signál velmi špatný. K mapování lze využít například i aplikace v telefonu. K dokrytí slepého místa pak můžete využít WiFi repeater, který se postará o zesílení WiFi signálu.
Na co nezapomenout při zapojování internetu ve větším domě se zahradou
- Pokud teprve stavíte nebo rekonstruujete, počítejte s vedením síťových kabelů pomocí husích krků.
- Vyberte si adekvátní Access Point s konektory na vyměnitelné antény
- Zahradu se vyplatí vykrýt směrovou anténou
- Výběr tarifu by měl odpovídat počtu aktivních zařízení