Jak správně měřit rychlost internetu

Štítky: ,
Rubriky: Blog, Tipy

Měření rychlosti internetu

Rychlý internet. Co lze vlastně považovat za rychlý internet? A proč je někdy internet pomalý, i když máte doma přípojku deklarující internet ?rychlostí světla? za pomoci optického připojení? Pojďme si říci něco o tom, kde vlastně končí dodání služby poskytovatelem internetu, proč na tom záleží a jak zajistit co nejlepší možnou kvalitu internetového připojení v domácnosti i v nejzapadlejším rohu zahrady. I tam se může často nacházet místo spojené s kýženou relaxací nebo prací přes internet ve stínu stromu.

Měření rychlosti internetu a dalších klíčových parametrů nejčastěji probíhá na koncovém zařízení připojeném buďto síťovým kabelem, nebo častěji pomocí bezdrátové technologie Wi-Fi. Jenže problém může nastat už u samotného přístupového bodu ? routeru ? jehož připojení do sítě WAN (Wide Area Network) může být omezeno rychlostí 100 Mbps. To je běžné především u starších a levnějších modelů routerů. Pokud máte přípojku 180Mbps, již od začátku máte rychlost téměř poloviční oproti poskytované službě. A omezení či zkreslení dále pokračují fyzikálními limity WiFi připojení, počtem připojených zařízení a tak dále. Nakonec se vaše připojení může dostat i na pouhou ? deklarovaných parametrů.

Dodavatel internetového připojení ručí za rychlost na přípojce

Pokud v rámci správně provedeného měření na místě předání služby zjistíte, že skutečné parametry po několika opakováních neodpovídají parametrům deklarovaným ve smlouvě, pak se obraťte buďto na svého osobního správce nebo přímo na zákaznickou podporu dodavatele internetové konektivity. Nezapomeňte přitom popsat způsob měření a doložit údaje například snímkem obrazovky z více než jednoho měřícího nástroje.
Žádný dodavatel internetového připojení ve Vyškově i jinde vám nemůže garantovat parametry připojení za bodem odevzdání služby, což je v absolutní většině případů LAN kabel nebo optická přípojka. Například takové měření na telefonu přes WiFi nemá vypovídající hodnotu o kvalitě připojení.

Co by vás mělo zajímat?

  • Rychlost stahování (download) – data směrem k vám
  • Rychlost odesílání (upload) – data směrem do světa
  • Odezva (ping/latency) – rychlost cestování dat z bodu A do bodu B a zpět
  • Stabilita (packet loss) – ztrátovost dat při přenosu (vyšší zpravidla u WiFi)

Jak změřit rychlost internetu tak, aby měl údaj vypovídající hodnotu?

Test připojení k internetu (zajímá nás nejen rychlost přenosu dat, ale také odezva či stabilita) se zásadně provádí přímo na připojovacím kabelu. Zařízení, přes které budete měřit, musí mít adekvátně naškálovanou síťovou kartu, dostatečný výkon a nesmí být zavirované či aktivně stahovat či odesílat data do sítě. Dnešní notebooky již mají 1Gbps síťovou kartu a dokážou tedy využít celou šířku pásma.

  • Nikdy neměřte rychlost internetu na zařízení připojeném pomocí WiFi
  • V momentě měření se ujistěte, že jsou ostatní zařízení neaktivní, ideálně vypnutá. Mohou totiž na pozadí stahovat aktualizace a podobně.
  • Měření může být zkresleno samotnými nástroji pro měření parametrů internetu

Kde si nezávisle změřit parametry internetového připojení?

Změřit si rychlost internetu můžete například pomocí zadání dotazu ?internet speedtest? do vyhledávače Google. Společnost Google ve spolupráci se subdodavatelem poskytuje nezávislý a velmi kvalitní test. Možnost srovnání vám poskytne portál rychlost.cz, kde naleznete i seznam posledních měření ze sítě AC Vyškov v rámci vašeho tarifu.

Měřící nástroje konkrétních poskytovatelů internetového připojení často jako protějšek používají servery umístěné na vlastní síti. To znamená, že měří parametry pouze v rámci vlastní sítě. Zpravidla pak měření ukazuje lepší parametry, než na které narazíte při reálném používání internetu.

Hledáte radu, jak zrychlit internet v domácnosti?

Napište nám do komentářů nebo pokud jste klientem AC Vyškov, můžete se bez obav obrátit na svého osobního správce. Velmi rád vám poradí a pomůže zlepšit kvalitu internetového připojení ve vaší domácnosti.