Víte, že důležitost rychlosti připojení k internetu se mnohdy přeceňuje a hraje hlavní roli především ve všudypřítomných marketingových prohlášeních? Pravdou je, že pozitivní zkušenost s internetovým připojením zajišťuje nejen rychlost stahování, kterou se všichni poskytovatelé internetového připojení předhánějí. Zásadní roli sehrávají také jiné, neméně důležité, parametry.
Tak především ? rychlý internet je vám k ničemu, pokud je ?nestabilní?. Jak se může taková špatná stabilita projevit? Například sníženou dostupností služeb za horšího počasí. Pokud vám internet často vypadává, rychlost je k ničemu.
Stabilní internet ? co to znamená?
Slovní spojení stabilní internet představuje zjednodušení komplexního problému a jako takové neexistuje. Zeptejte se sami sebe ? kde internet končí a kde začíná? A co vlastně určuje onu stabilitu? V absolutní většině případů si lidé jako stabilní představují připojení, které je stále dostupné. Nehrozí přerušení přístupu k jednotlivým službám, ať už jde o online hru, webovou stránku, e-mail, nebo třeba IP televizi.
Nestabilní internet může být způsoben i nedostatečným pokrytím vaší domácnosti WiFi signálem. Stejně tak se může jednat o problém serveru, na kterém běží vámi užívaná služba. Kvalitu připojení nejednou ovlivní i problémy, za které nemůžete vy nebo váš poskytovatel internetu. Před lety jedna babička odstřihla od internetu rovnou tři státy. Stačilo přeříznout jediný optický kabel a bez konektivity byli tři hlavní poskytovatelé internetu. Nebuďte však bláhoví, že by vás spasil internet bezdrátový. Až na satelitní internet jsou totiž veškeré bezdráty na tzv. posledním kilometru závislé na technologiích zakopaných do země.
Co sledovat a chtít od svého poskytovatele internetu?
Kromě rychlosti stahování by vás měly zajímat i další parametry. V tomto článku si vysvětlíme, o které se jedná, a proč jsou důležité.
Odezva nebo-li latence ? Jedná se o dobu cesty datového paketu na cílový server a zpět. Pokud pošlete požadavek na zobrazení stránky, může trvat několik málo milisekund, než se zpráva o vyřízení požadavku vrátí zpět. Proces však může stejně tak trvat i desetiny sekundy, a to už je velmi znatelné.
Jitter ? kolísání velikosti odchylky v odezvě. Někdy máte odezvu bleskovou, jindy velmi pomalou. Pokud odchylka často kolísá například o jeden řád (tj. Z desítek milisekund na stovky), pak je něco špatně.
Ztrátovost ? V dobách nestabilního WiFi a hustého sněžení se velmi často stávalo, že se namísto požadované stránky zobrazila pouze hláška ?spojení vypršelo?. Datové pakety totiž nedorazily k cíli a zpět. Bezdrátové technologie jsou samozřejmě na podobnou situaci připraveny, nicméně všechno má své limity. Ztrácet pakety můžete i tehdy, pokud je vaše okolí zahlceno WiFi signálem.
Rychlost odesílání dat neboli Upload ? Udává rychlost nahrávání směrem do internetu. Tato velice důležitá informace se bohužel uvádí jen málokdy na prvním místě. Měří se rovněž v Mbps a často dosahuje jen zlomku rychlosti stahování. Pokud však chcete bezproblémově volat svým známým pomocí Skype, nahrávat na internet videa a fotky, bez dostatečně velkého uploadu se neobejdete.
Mít dostatečnou šířku pásma pro upload je důležité i tehdy, pokud stahujete velké soubory. Z technologického hlediska totiž sami potřebujete odesílat informace o tom, jak stahování dat probíhá. Pokud pásmo zaplníte, stahování selže. Pokud chcete opravdu velmi dobrý internet například pro vlastní firmu s náročnějším kamerovým systémem, poptávejte synchronní linku. Tu vám zpravidla nabídnou pouze poskytovatelé optického připojení, neboť si to mohou, s ohledem na své kapacity, dovolit. Například u WiFi se upload snižuje záměrně kvůli zvýšení stability rádiového spoje. Symetrickou linku ale nabízí i AC Vyškov pro koncové zákazníky především na sídlištích v rámci aktivní optické sítě AC Vyškov.
Kvalita a reakční doba zákaznické péče ? Podle smlouvy máte skvělý internet, který ovšem nefunguje, jak by měl? Běžná praxe mnoha domácností. K dispozici je zákaznická linka, na níž vás mile přivítá automat. V reakci na požadavek o spojení s operátorem začne v lepším případě znít vyčkávací znělka, na jejímž konci se ozve člověk, který toho o vašich problémech příliš netuší. S největší pravděpodobností vám pouze doporučí návštěvu kamenné pobočky, kde bude jistě čekat zkušený expert. V horším případě se spustí automatický test spojení, a pokud internet dle počítače na druhé straně funguje, nezbude vám než kontaktovat placenou zákaznickou podporu. Regionální ISP jako AC Vyškov vám poskytnou nadstandardní zákaznickou péči, která bude po ruce vždy, když ji zrovna budete potřebovat.
5G, nebo optika?
5G připojení je sadou standardů zajišťujících určitou úroveň bezdrátového připojení. Dnešní marketingová kouzla označující 5G jako revoluci jsou sice přikrášlená, přesto je nová technologie bezesporu pokrokem. Ostatně za pokrok lze označit každý standard, který svými vlastnostmi překonává již existující službu. Jeden z nejmarkantnějších rozdílů mezi 4G a 5G spočívá především v garantované dostupnosti služby pro větší počet odběratelů na malém prostoru, jakými jsou kupříkladu stadiony a velká města. Společným jmenovatelem je zarušení signálem a nedostatečná kapacita rádiových spojů.
Pokud si však chcete udržet vysokou kvalitu připojení za stávající cenu, jen těžko v současnosti narazíte na nabídku 5G internetu pro koncové zákazníky, která by cenově předběhla srovnatelné tarify dostupné pro optické připojení k internetu. Celá problematika kolem 5G sítí je mnohem složitější, a proto se jí budeme věnovat v jednom z následujících článků. Jako vlastník optických sítí na Vyškovsku je AC Vyškov jednou z mála společností, která si svou roli ve vývoji internetového připojení zachovává. Vždyť páteří bezdrátových 5G sítí budou samozřejmě sítě optické.