ACVyškov Start VoIP podpora Zákaznický portál 17-06-2021

Jaký internet je nejlepší pro hraní her

Štítky: , , ,
Rubriky: Blog, Tipy

online hraní internet Vyškov

Hraní her online je už pěknou řádku let velmi oblíbenou kratochvílí. Kromě solidního herního stroje je dnes potřeba i kvalitní internet na hraní her.
S masivním rozšířením internetu po celé planetě došlo k výraznému nárůstu počtu hráčů, kteří nechtějí večery trávit jen s kampaněmi pro jednoho hráče. Koneckonců, eSports se v roce 2020 možná stanou
olympijskou disciplínou. Dnes a denně však hráči bojují s nepříjemností v podobě pomalého a padajícího internetu. Vybíráte si svého poskytovatele i vy a při hraní online her chcete zažít ty nejlepší momenty bez rozčilování? V následujícím textu vám poradíme, který typ připojení nabídne nejlepší a nejstabilnější zážitek.

V hlavní roli PING a pakety

Asi nenaleznete hráče, který by nikdy neslyšel o termínu PING, česky mnohdy označovaném jako odezva. Její hodnota v milisekundách udává, jak rychle dochází k výměně dat mezi vaší herní platformou a serverem hry. Při překročení určité hranice se začínají objevovat nervy drásající záseky, pozdní reakce a hraní je celkově problematické. Každá vaše akce se na obrazovce projeví s určitým zpožděním, ačkoliv v samotné hře čas uběhl normálně.

Hodnota latence nikdy nezůstává konstantní, neustále se mění. Vliv má fyzická vzdálenost počítače od serveru, panující počasí, ale i množství hráčů zatěžujících server. Je to však právě kvalita a technologie internetového připojení, která PING ovlivňuje zdaleka nejvýrazněji. Vzhledem k tomu, že vysoká odezva kazí hru i ostatním, valná většina hráče s PING nad 200 ms aktivně odpojuje a v extrémním případě i zakazuje opakovaný vstup.

Druhý podstatný problém, spojený se špatně zvoleným druhem internetu, spočívá ve ztrátě paketů, tedy datových bloků přenášejících informace. Počítač tak musí jeden blok odesílat hned několikrát, čímž opět dochází k prodloužení reakční doby a zvýšení času odezvy. Významné ztráty paketů také mohou vést až k okamžitému odpojení hráče od serveru. Pokud se vám tedy stává často, že vás hra z ničeho nic vykopne, ale prohlížení stránek normálně funguje, s největší pravděpodobností vaše ztráty bloků informací překonaly únosnou mez.

Vyškov internet na online hry

Možností připojení je celá řada

Rozhodujete se právě nad vhodným operátorem? Chcete zvolit ten nejlepší internet na hry? Nabídka možností je v současné době široká, stačí se podívat na obecné rozdělení do tří základních skupin:

  • Drátová připojení
  • Bezdrátová připojení vázaná na lokalitu
  • Mobilní připojení

První skupina čítá optické kabelové připojení k internetu a připojení prostřednictvím telefonické linky. U bezdrátových technologií jsou na výběr Wi-Fi a systémy 4G a 5G. Kvalita a stabilita mobilního internetového připojení standardu 4G není na takové úrovni, která by zajišťovala plynulé hraní her bez větších problémů s konektivitou. S největší pravděpodobností se tedy budete rozhodovat mezi optikou a bezdrátem s využitím WiFi nebo 5G.

Optický internet vychází ze vzájemného porovnání lépe. Kabelové připojení není ovlivňováno počasím, takže nemusíte řešit nepříjemné kolísání odezvy. Nerozhodí vás ani silná bouře nebo mráz, které obvykle vedou k výraznému zpomalení bezdrátu, stejně jako připojení většího množství lidí najednou. Výhodou je také fakt, že drátová připojení jsou k mání ve většině větších i menších měst a obcích. Na rozdíl od moderních bezdrátových řešení, která jsou zatím stále omezena do nejvíce obývaných regionů.

V současné době vstupují na trh operátoři nabízející bezdrátové připojení 5G. Ve svých proklamacích hovoří o kombinaci rychlosti a stálosti optiky s bezdrátovým provozem. Dosavadní zkušenosti ovšem potvrzují, že kýženého ideálu ještě nebylo ani zdaleka dosaženo. Špatné počasí, nejrůznější rušení a nevyhnutelné kolísání signálu zkrátka tok informací ovlivňují natolik, že nelze zaručit dokonalou stabilitu, která je pro hraní her potřeba zdaleka nejvíce.  

Pozor na upload

Máte doma IPTV? Sledujete Netflix? Je vás doma více a internet prostě milujete? Zpozorněte. Šířka linky co se týče uploadu (nahrávání dat) může razantně ovlivnit vaši spokojenost s internetovým připojením. Každá online aktivita vyžaduje nejen download, ale také upload. Slabinou mobilních připojení bývá nižší povolená šířka linky směrem do internetu.To může být kámenem úrazu, pokud je vás doma více a chcete všichni ve stejný čas internet naplno využívat. Pokud chcete opravdu kvalitní internet ve Vyškově a okolí, poptávejte symetrickou linku. Tu vám však v současnosti poskytne jen málokterý poskytovatel mobilního připojení, a to včetně 5G providerů. A pokud ano, počítejte s vysokou cenou. Optika je na tom v současnosti mnohem lépe.

Správná volba – základ úspěchu

Co tedy z našeho povídání vyplývá? Chcete-li internet používat k bezproblémovému hraní náročnějších online her, nepodceňujte hned první krok – volbu odpovídající technologie přenosu. Jestliže dáte přednost bezdrátovým systémům náchylnějším k rušení, ani s nejmodernějšími systémy nebude vaše připojení ideální. Každá technologie zkrátka naráží na určité nepřekročitelné limity. 5G standard sice má za úkol tyto potíže eliminovat, nicméně je třeba počítat i s vyšší cenou ve srovnání s kabelovými tarify.

Jestliže vám to stavební dispozice domova a nabídka providerů vašeho regionu dovolují, sáhněte po drátovém připojení optickými kabely. Výsledkem bude vysoká rychlost a stabilita, na kterou nebude mít vliv počasí nebo množství sousedů, kteří zrovna chtějí sledovat nejnovější díl seriálu. 

Nezapomeňte aktualizovat svůj hardware

Sebelepší konektivita k internetu vám nebude k ničemu, pokud nebude vaše domácí síť v pořádku a aktuální. Můžete se totiž velmi snadno ošidit tím, že váš domácí WiFi router nemá dostatečnou kapacitu pro vytížení celé linky nebo bezproblémovou obsluhu všech zařízení. Samozřejmostí je správné umístění routeru v domácnosti a s tím spjaté pokrytí WiFi signálem.