Chci ten nejrychlejší internet na Vyškovsku…a nejen tam.

Štítky: , , , , , , ,
Rubriky: Tipy

Tato myšlenka určitě proběhla hlavou alespoň jednou každému z nás. V dnešní době je rychlé a stabilní připojení k internetu po celém domě standardem a občas i nutností. Pojďme se spolu podívat, jestli je opravdu nutné mít přípojku s proklamovanou rychlostí 300 Mb/s a co vlastně znamenají pojmy download, upload a jaký je rozdíl mezi bitem a bajtem.

Rychlost internetu – jak se měří?

Co tedy vlastně znamená rychlost internetu? Vyjadřuje čas, za který se přenese určitý objem dat na internet nebo z internetu. Představte si internet jako obrovskou síť počítačů a tak jako jsou v lidském těle miliardy buněk, tak v internetu jsou miliardy počítačů. Pokaždé, když si chcete prohlédnout zprávy nebo se podívat čím se kdo chlubí na Facebooku, tak se zařízení připojí na určitý počítač, a odtud si přenese data, která vám následně zobrazí na obrazovce.

Rychlost internetu záleží i na vaší WiFi

Data se ukládají v podobě bitů, což je nejmenší jednotka dat ve virtuálním světě. Když se dá dohromady 8 bitů, vznikne jeden bajt. Je nutné neplést si bit (b) a Bajt (B). Rychlost internetu se udává v bitech, kdežto velikost paměti například vašeho pevného disku v Bajtech. Pokud tedy budete mít rychlost připojení 8 Mb/s, tak to znamená, že za 1 sekundu do svého počítače přenesete 1 MB dat. Abyste si tuto rychlost dokázali představit, tak film o velikosti 1 gigabajt (GB) = 1024 megabajtů (MB) budete mít přenesený za 17 minut a 4 sekundy při konstantní rychlosti 8 Mb/s (= 1 MB/s).

Jak vybrat tarif

Při výběru vhodného tarifu je důležité si rozmyslet, co chcete na internetu dělat a kolik uživatelů bude v rámci vaší domácí sítě internet v jednom momentu společně využívat. Pro běžnou komunikaci (mail, messenger, atd.) a získávání informací jako například vyhledávání na webových stránkách nebo čtení zpráv, pak bez problémů stačí 10 Mb/s pro celou rodinu. V případě, že rádi sledujete seriály a filmy pomocí IPTV služby nebo videa ve vysokém rozlišení, tak počítejte s nutností rychlosti cca 5 Mb/s na jednoho uživatele. Jestliže máte doma vášnivého hráče, tak není třeba se ohlížet po vysokých rychlostech, ale je nutné mít stabilní připojení s nízkou odezvou. Odezva se udává v milisekundách a je to čas, za který se přenese balíček dat na určitý počítač a zpět k vám. Pro tyto případy je nejlepším řešení připojení k internetu pomocí optického vlákna, které nepodléhá rušení a je vysoce stabilní. Mezi nejnáročnější uživatele se řadí lidé přenášející velké objemy dat. Přenos dat z internetu se nazývá download a přenos dat do internetu upload. První variantu využívají lidé především pro zábavu (stahování filmů). Druhá varianta je spíše z pracovních důvodů či pro firemní využívání, kdy je potřeba vysoká rychlost pro přenos dat oběma směry. Nejnáročnější uživatelé vyžadují připojení v řádech stovek megabitů za sekundu.

Jak si zajistit kvalitní připojení k internetu

Velice důležité je zvolit vhodné zařízení obstarávající přístup k internetu. Domácí brány neboli Wi-Fi routery mají standardně 100 Mb kabelové porty a umožňují přístup pomocí bezdrátové sítě wifi se standardem 802.11n, často se však v domácnostech nacházejí zařízení se staršími standardy. Připojení počítače nebo notebooku přes kabel nepodléhá rušení a lze dosáhnout rychlosti až 100 Mb/s. Připojení pomocí domácí bezdrátové sítě je určeno pro notebooky, tablety a mobilní zařízení a i když bude na domácí bráně uvedena rychlost WiFi 300 Mbps (maximální možná rychlost za naprosto dokonalých podmínek), tak na běžném koncovém zařízení reálně dosáhnete jen asi  60 Mbps. Bohužel šíření bezdrátového signálu z domácí brány podléhá v dnešní době rušení (obzvláště pak na sídlištích) a jakýkoliv předmět či zeď způsobuje útlum signálu. V případě výpadků nebo pomalého internetu pak nemusí být na vině nutně poskytovatel internetového připojení, ale může se jednat o výše uvedené jevy a fyzikální zákonitosti.

Aby mělo měření rychlosti internetu vypovídající hodnotu, je nutné měřit jej přes kabel a mít správně dimenzovanou domácí bránu. Při měření se nesmí poslouchat hudba či sledovat online video, údaje o měření mohou zkreslit i webové aplikace stahující data na pozadí.

Investice do infrastruktury – kvalitní router se vyplatí

Pokud se rozhodnete, že chcete opravdu rychlý internet s přístupovou rychlostí vyšší než 100 Mbps, pak zvažte investici do domácí brány, která bude mít 1Gb kabelové porty a počítač nebo notebook si určitě připojte kabelem, protože 300 Mb/s na mobilu přes wifi nenaměříte, i kdyby jste se rozkrájeli 😉Kvalitu bezdrátového připojení lze ovlivnit správným nastavením za pomoci technika, který vám rád s nastavením pomůže. Ve vysoce zarušených lokalitách však vždy narazíte na fyzikální limity WiFi připojení.
Přečtěte si, jak vybrat kvalitní router.

Rychlé WiFi v domácnosti

Tarify na optické síti od AC Vyškov začínají na 75 Mb/s za 299,- měsíčně a bez problémů stačí pro běžné užívání internetu celé rodiny.

Pokud si nebudete vědět rady jak nejlépe postavit vaši domácí síť, aby dosahovala co nejvyšších rychlostí, neváhejte nás kontaktovat na www.acvyskov.cz , Facebooku nebo emailu ( internet@acvyskov.cz )