ACVyškov Start VoIP podpora Zákaznický portál 16-06-2021

DVB-T2 na Vyškovsku – kdy a jak?

Štítky: , , ,
Rubriky: Aktuality

V České televizi čím dál častěji slýcháte sdělení, že DVB-T2 je již tady a musíte to začít řešit. Ano, je to skutečně tak. DVB-T2 pro přenos televizního signálu se blíží a je vhodné se na to včas připravit. Je jedině dobře, že se o této nutnosti informuje s dostatečným předstihem, a že máme na Vyškovsku ještě čas. Je důvod k panice? Nikoliv.

Stručně o DVB-T2 

DVB-T2 (z anglického Digital Video Broadcasting – Terrestrial) je standard digitálního televizního vysílání přes pozemní vysílače. DVB-T2 vychází z původního standardu DVB-T. Oproti předchozí verzi nastalo několik změn, avšak hlavní podstata a rozdíly oproti analogovému vysílání zůstaly zachovány. Televizní stanice jsou shlukovány do tzv. multiplexů. Obraz je komprimován do licencovaných formátů MPEG-4 AVC (H.264) či MPEG-H HEVC (H.265) (umožňuje tzv. UHDTV s vysokým rozlišením).

Zdroj: Wikipedia

DVB-T2 na Vyškovsku až v roce 2020

Přestože v televizi neustále slýcháte, že DVB-T2 začíná už v listopadu 2019, na Vyškovsku (např. vysílač Kojál) dojde k přepnutí v rozmezí března a května 2020. Přestože bude k vypínání současných multiplexů docházet postupně, vyplatí se mít hotovo již před koncem března 2020. Na přípravu svých TV přijímačů tedy ještě máte pár měsíců čas a nemusíte se strachovat, že byste v listopadu přišli domů a nenaladili svůj oblíbený program.

Pozor na háček kodek HEVC

Ještě před nedávnem se v českých obchodech s elektronikou prodávaly televizory s tunerem podporujícím DVB-T2, avšak bez podpory kodeku HEVC. Kodek HEVC bude v Česku pro příjem TV signálu v rámci DVB-T2 rovněž nutný. Vaše televize či set-top-box tedy sice mohou podporovat DVB-T2, ale bez podpory HEVC se na svůj oblíbený program stejně nepodíváte.

Jaké jsou možnosti příjmu DVB-T2?

Budete potřebovat televizor s vestavěným DVB-T2 tunerem a podporou kodeku HEVC, nebo set-top-box podporující DVB-T2 a kodek HEVC. Rovněž bude zapotřebí přeladit kanály. Pokud jste klientem AC Vyškov a máte do domu zavedeno naše optické připojení k internetu, jde zároveň o ideální možnost jak zlepšit příjem televizního signálu pomocí služby STA AC. Jedná se o společnou televizní anténu spravovanou naší společností. STA AC přitom můžete použít až na 4 zařízeních. S přechodem na nový standard vám pomůže náš vyškolený technik, který vám poradí a provede případné změny.

Autor: – Vlastní dílo, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=78938209

Mohlo by vás zajímat